Kraj chce podporovať sociálne inovácie, zameriava sa na znevýhodnené skupiny
Prešovský samosprávny kraj (PSK) má ambíciu rozvíjať inovačné ekosystémy a podporovať sociálne inovácie vo svojom území. V rámci pripravovaného projektu s názvom To sa dá plánuje, spoločne s partnermi, riešiť najmä rovnosť prístupu k príležitostiam pre znevýhodnené skupiny obyvateľstva. Projekt má byť financovaný z Programu Slovensko prostredníctvom Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Pre kraj predstavuje rozpočet sumu 325-tisíc eur.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, cieľom projektu je budovanie spolupráce medzi rôznymi sektormi, ako aj vytváranie nástrojov na rozvoj sociálnych inovácií prostredníctvom sieťovania a prepájania regionálnych aktérov. Samospráva sa uchádza o nenávratný finančný príspevok v rámci výzvy SocInoLab na rozvíjanie inovačných ekosystémov a vytváranie nástrojov na podporu sociálnych inovácií. V projekte bude PSK spolupracovať s ďalšími tromi partnermi z akademického, podnikateľského a občianskeho sektora. Konzorcium tvoria Prešovská univerzita, Prešovská regionálna komora SOPK a cirkevná organizácia Gréckokatolícka rómska misia. Celkový rozpočet projektu konzorcia je stanovený na 1,3 milióna eur. Pre každého partnera, vrátane PSK, to predstavuje sumu 325-tisíc eur. Kraj sa na financovaní podieľa aj päťpercentným spolufinancovaním vo výške 16 250 eur.
Projekt bude zameraný na viaceré konkrétne oblasti, ako sú zlepšenie prístupu k zamestnanosti a aktivačným opatreniam, rovnosť príležitostí, či podpora inkluzívneho vzdelávania a odbornej prípravy pre znevýhodnené skupiny obyvateľstva. „PSK to chce dosiahnuť cez vytváranie sieťovacích a znalostných platforiem a budovaním kapacít pre aktérov v rámci ekosystémov sociálnych inovácií,“ uviedla Jeleňová. Nový projekt má nadviazať aj na aktivity regionálnej platformy Quo vadis, Romale?, ktorú PSK zriadil v roku 2022. Realizácia je naplánovaná na obdobie 36 mesiacov, a to od januára 2026 do decembra 2028.
(SITA,ks)
Odporúčané články

Mesto Prešov je od začiatku roka Európskym mestom športu pre rok 2025. Za tento čas sa stihlo vrátiť do najvyšších súťaží vo futbale, v hokeji, potvrdiť svoje líderstvo v hádzanej, otvoriť modernú Futbal Tatran Arénu a hostiť európsky šampionát vo futbale do 21 rokov. Príprava ďalších projektov rozširovania a zlepšovania športovej infraštruktúry mesta pokračuje aj v druhej polovici leta. Radnica predstavuje ďalšie 3 zásadné projekty, ktoré môžu prekresliť vzhľad prešovských športovísk a vrátiť do mesta pre šport s významnou symbolikou.

Krízový fond Nadácie Prešovského samosprávneho kraja (PSK) mimoriadne pristúpil k schváleniu výnimiek z memoranda, vstup do ktorého je podmienkou vyplatenia pomoci po živelných pohromách. Ako prešovská župa informovala na svojom webe, termín vstupu do memoranda bol predĺžený do 31. augusta tohto roka.

Mesto Prešov zasiahla búrka s mimoriadne silným nárazovým vetrom. Pre popadané dreviny a strechy niektorých budov sú viaceré komunikácie neprejazdné. V meste zasadal krízový štáb a následne bola vyhlásená mimoriadna situácia.