Do zoznamu pamätihodností Prešova pribudli dve významné historické miesta
Do evidencie pamätihodností mesta Prešov pribudnú dve nové pamiatky. Podľa schváleného návrhu, ktorý na svojom dnešnom rokovaní schválili prešovskí mestskí poslanci, sa nimi stali hrob s náhrobníkom biskupa Jozefa Gaganca na mestskom cintoríne a tiež vojnový cintorín z prvej svetovej vojny v Prešove.
Ich zaradením do evidencie stúpol počet pamätihodností mesta na 62. Radnica plánuje v budúcom roku zriadiť aj digitálnu mapu pamätihodností mesta. Ako agentúru SITA informoval viceprimátor mesta Prešov Peter Krajňák, v komisii posudzovali viacero návrhov. „Komisia dôkladne zvažovala, čo všetko by tam mohlo byť. Za zmienku stojí, že sa určite budeme zaoberať návrhom na zápis Kamennej bane. Existuje reálne v lokalite za Kalváriou, rovnako aj vojenský hrob, čiže sú tam zaujímavé návrhy. Tie ale pred tento účel neboli schválené,“ uviedol Krajňák s tým, že na základe vyhodnotenia komisie napokon navrhli na zápis dve pamiatky.
Svojim hlasovaním ich do evidencie odobril poslanecký zbor. „Pribudol cintorín z prvej svetovej vojny, ktorý je na tzv. veľkom cintoríne, a zároveň pribudol hrob gréckokatolíckeho biskupa Gaganca, spoluzakladateľa Matice slovenskej. Značí to, že tieto hroby budú zapísané do zoznamov pamätihodnosti. Pri hrobe biskupa Gaganca z toho vyplýva, že gréckokatolícke biskupstvo nebude platiť nájom za tento hrob. Tieto hroby a hrobové miesta si zaslúžili našu úctu,“ zdôraznil Krajňák.
Radnica aktuálne pracuje na zápise pamätihodnosti do digitálnej mapy v rámci webového portálu. Podľa viceprimátora má táto iniciatíva nadviazať na vytvorenie mapy pamätihodností v priestoroch mestského úradu. „To bol prvý krok pri rekonštrukcii radnice päť rokov dozadu, aby sme ich reálne mali vyznačené. Cieľ mesta je dostať k nim aj návštevníkov, pretože turizmus, čo sa týka návštev hrobov je nová téma, ktorá sa veľmi rozšírila najmä v západnej Európe. Čiže chceme urobiť digitálnu mapu, aby sa návštevníci veľmi rýchlo a efektívne dostali na všetky hrobové miesta,“ avizuje Krajňák.
Mesto pokračuje aj v obnove hrobov, na čo v tohtoročnom rozpočte poslanci vyčlenili 5 000 eur. Ako uviedol viceprimátor, opravili za ne hrob obetí bombardovania mesta z roku 1944 a označili hrob prvého prešovského profesionálneho fotografa Karola Divadla. Už v najbližšom čase plánujú osadiť informačnú tabuľu s osobnosťami pochovanými na mestskom cintoríne pri oboch vstupoch. „Aby im ľudia mohli vzdať hold a pietu. Celý tento princíp chceme aplikovať potom do digitálnej podoby, aby naozaj každý návštevník podľa GPS súradníc sa mohol veľmi rýchlo dostať na miesto. Netýka sa to len hrobov, ale aj ostatných pamätihodností. Máme tam napríklad Vodárenskú vežu, viaceré objekty na Táborisku. Všetky tieto pamätihodnosti majú byť zaznačené v digitálnej mape. Verím, že na budú rok bude aj konkrétny výstup,“ dodal Krajňák.
Od roku 2009 má mesto v evidencii pamätihodností zapísaných celkom 62 pamätihodností, z nich je 30 hmotných nehnuteľných, 19 hmotných hnuteľných a 13 nehmotných pamätihodností.
Zdroj:(SITA,ks)
Odporúčané články
Technické služby mesta Prešov začnú od pondelka 11. novembra s označovaním odpadových nádob identifikačnými nálepkami domácnostiam žijúcim v rodinných domoch, ktoré sa prihlásili do množstvového zberu komunálneho odpadu.
Ľudia, ktorí nemajú možnosť navštíviť počas blížiacich sa sviatkov hroby na prešovských cintorínoch osobne, môžu sviečku zapáliť aj virtuálne. Tým, ktorí hroby navštívia osobne, pripomínajú Technické služby mesta Prešov, a.s. dôležitosť starostlivosti o životné prostredie aj počas sviatkov.
Do zimnej údržby ciest v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) sa od začiatku novembra zapojí takmer 500 zamestnancov Správy a údržby ciest PSK s vyše 200 mechanizmami cestárskej techniky. Starať sa budú o viac ako tritisíc kilometrov ciest. Novinkou tohtoročnej sezóny je nielen o niečo nižší počet vodičov a strojníkov, ale aj vytvorených okruhov. Sklady posypového materiálu sú naplnené zhruba na polovicu.