Hackeri budú tvoriť digitálnu identitu mesta Prešov
Začiatkom septembra sa v Prešove opätovne stretnú hackeri, ktorí budú pracovať na vytvorení digitálnej identity mesta.
Mesto Prešov po roku znova uspelo vo verejnej výzve Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) v rámci projektu Hacknime.to a po minuloročnom hackathone, z ktorého vzišli návrhy, ako začať s procesom vzniku digitálneho dvojčaťa Prešova, sa samospráva v tomto roku zameria na tvorbu digitálnej mestskej identity v snahe zlepšiť participáciu svojich obyvateľov.
Ako informoval odbor komunikácie rezortu investícií, hackeri sa stretnú v stredu 4. a štvrtok 5. septembra v historických priestoroch prešovského Parku kultúry a oddychu (PKO) Čierny orol a spoločne budú hľadať riešenie hackathonu s názvom Digitálny občan. „Ich úlohou bude navrhnúť riešenie vo forme digitálnej mestskej identity pre poskytovanie digitálnych služieb a participáciu obyvateľov Prešova. Súčasťou tejto integrovanej platformy by mal byť aj tzv. unikátny elektronický identifikátor obyvateľa naviazaný na služby súvisiace so životom v meste, napríklad v oblasti dopravy, kultúry, športu, školstva či verejnej zelene,“ vysvetlil rezort.
Samospráva chce pomocou inovatívneho riešenia dosiahnuť rýchle a jednoduché využívanie existujúcich digitálnych služieb, podnecovať konštruktívnu vzájomnú komunikáciu obyvateľov, či vznik nových nápadov prínosných pre mesto. “Hackathon má potenciál priniesť do Prešova prelomové veci, na ktoré budú nadväzovať ďalšie naše pripravované projekty. Pre mňa osobne je veľmi dôležité, aby sme otvorili úplne novú éru komunikácie medzi mestom a jeho obyvateľmi založenú na viackanálovom informovaní,” uviedol primátor mesta Prešov František Oľha. Prioritou v tejto oblasti je podľa neho vytvoriť novú platformu pre pridávanie a vyhodnocovanie podnetov verejnosti, informovanie obyvateľov o činnostiach v meste a najmä umožniť obyvateľom efektívnejšie sa zapájať do rozhodovacích procesov.
Prešov aktívne pripravuje reštart participácie obyvateľov na rozhodovacích procesoch samosprávy už od roku 2022. „Hackathony predstavujú jedinečnú príležitosť pre talentovaných študentov a IT nadšencov, aby priniesli inovatívne riešenia pre digitalizáciu a zlepšenie života vo verejnej správe. V Prešove potrebujú rýchle a jednoduché riešenia, ktoré centralizujú digitálne služby a zapoja občanov do aktívnej komunikácie s mestom,“ uviedol štátny tajomník MIRRI SR Ivan Ivančin.
Jednotlivci alebo tímy hackerov sa môžu na v poradí už 10. hackathon, financovaný z Plánu obnovy a odolnosti SR, prihlasovať do pondelka 2. septembra alebo do naplnenia kapacity prostredníctvom online prihlášky na webstránke hacknime.to. Prvé tri víťazné riešenia získajú aj finančnú odmenu spolu vo výške 6 000 eur.
Zdroj: (SITA,ks)
Odporúčané články
Mesto Prešov pristúpilo od začiatku novembra k plošnému zvýšeniu platov opatrovateliek. Platy takmer 80-ke opatrovateliek stúpli o 15 až 20 percent. Nové platové dekréty si prevzali v stredu 20. novembra na Mestskom úrade v Prešove.
Novým povereným riaditeľom Štátnej vedeckej knižnice (ŠVK) v Prešove sa stal Ľubomír Baláž. Do funkcie štatutárneho orgánu knižnice ho vymenovalo Ministerstvo kultúry SR.
Do evidencie pamätihodností mesta Prešov pribudnú dve nové pamiatky. Podľa schváleného návrhu, ktorý na svojom dnešnom rokovaní schválili prešovskí mestskí poslanci, sa nimi stali hrob s náhrobníkom biskupa Jozefa Gaganca na mestskom cintoríne a tiež vojnový cintorín z prvej svetovej vojny v Prešove.