Čo sa deje po uzatvorení volebných miestností? Všetko, čo potrebujete vedieť o voľbách
Slovensko sa nachádza v záverečnej fáze pred prezidentskými voľbami. Po uzatvorení volebných miestností, ktoré nastane o 22. hodine, začne dôležitý proces sčítavania hlasov. Výsledky tejto fázy sú neoddeliteľnou súčasťou demokratického procesu a poskytnú občanom prehľad o tom, ako hlasovanie prebiehalo.
Podmienky hlasovanie na Slovensku
Každý slovenský občan, ktorý dovŕšil 18 rokov najneskôr v deň volieb, má právo zúčastniť sa na prezidentských voľbách. To umožňuje mladým voličom podieľať sa na demokratických procesoch a ovplyvňovať budúcnosť svojej krajiny. Špecifikom prezidentských volieb je možnosť voliť mimo miesta trvalého bydliska.
Voliči, ktorí vedeli, že v deň volieb nebudú môcť voliť vo svojom volebnom okrsku, mali možnosť požiadať o hlasovací preukaz. Tento dokument im umožňuje hlasovať v ľubovoľnom volebnom okrsku na území Slovenska.
Ako postupovať vo volebnej miestnosti?
Pri vstupe do volebnej miestnosti je nevyhnutné, aby volič preukázal svoju totožnosť, obvykle občianskym preukazom. V prípade hlasovania mimo pôvodného okrsku je potrebné predložiť aj hlasovací preukaz. Počas prezidenstkých volieb, môže volič, ktorý nemá na Slovensku trvalý pobyt použiť ako doklad totožnosti cestovný pas spolu s čestným vyhlásením o trvalom pobyte v zahraničí. Voliči by si mali pred voľbami overiť platnosť svojich dokladov, najmä občianskeho preukazu, keďže s neplatným dokladom nie je možné hlasovať. Ak volič čaká na nový občiansky preukaz, môže použiť potvrdenie o jeho vybavovaní.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Košičania opäť zdolali Slovan. S dvojbodovým náskokom sa stretnú na bratislavskom ľade (FOTO)
Vo volebnej miestnosti sa volič po preukázaní totožnosti presunie do osobitného priestoru na hlasovanie, kde na hlasovacom lístku zakrúžkuje poradové číslo svojho preferovaného kandidáta. Následne vloží hlasovací lístok do obálky a vhodí ho do volebnej urny. Osoby so zdravotným postihnutím, ktoré nemôžu samostatne vyplniť hlasovací lístok alebo vložiť obálku do urny, môžu požiadať o asistenciu. Dôležité je, že asistenciu nemôžu poskytovať členovia volebnej komisie.
Čo sa deje po uzatvorení volebných miestností?
V jednotlivých volebných obvodoch sa volebné komisie zamerajú na počítanie a overovanie hlasovacích lístkov, proces, ktorý môže trvať niekoľko hodín v závislosti od celkového počtu odovzdaných hlasov. Tento krok je kriticky dôležitý pre zabezpečenie transparentnosti a spravodlivosti volieb. Zaujímavým aspektom je, že ak v niektorých miestnostiach dôjde k prerušeniu hlasovania, volebné miestnosti môžu zostať otvorené dlhšie. Takáto situácia je ohlásená a celý proces je zdokumentovaný a transparentný.
Výsledky sčítania hlasov sa zapisujú do zápisnice, ktorú musia podpísať všetci členovia volebnej komisie, a prípadné nezrovnalosti sa kontrolujú na úrovni okresných volebných komisií. Kompletné výsledky volieb zverejní štátna volebná komisia. Ak v prvom kole volieb žiaden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, občania sa zúčastnia na druhom kole volieb, ktoré sa uskutoční o dva týždne neskôr, aby rozhodli o svojom budúcom prezidentovi.
(NM)
Odporúčané články
Mestská galéria Caraffka v Prešove ponúka premiérové výstavy dvoch fotografov z východného Slovenska, jubilujúcich päťdesiatnikov Branislava Štefánika a Olivera Ondráša. Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove, spoločným menovateľom oboch fotografických súborov sú emócie. Výstava v priestoroch galérie potrvá do piatka 6. decembra.