Kraj bojuje proti povodniam: Nový systém kontroluje rizikové oblasti a varuje pred záplavami
Prešovský samosprávny kraj (PSK) chce riešiť opakujúce sa povodne na svojom území. S cieľom pomôcť obyvateľom oblastí vystavených prívalovými povodňami uplynulý rok vstúpila samospráva do medzinárodného projektu Flopres, z ktorého alokácia pre PSK je 346-tisíc eur. Zameriava sa v ňom na prevenciu a predpovedanie bleskových povodní prostredníctvom sledovania rizikových lokalít.
Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, projekt Flopres umožní vybudovať komplexný systém pre podporu manažmentu povodňových rizík, a tiež varovanie pred bleskovými povodňami. „Konkrétne pôjde o expertný systém založený na WEB GIS technológii. Fungovať bude na základe monitorovania údajov cez senzory osadené v rizikových lokalitách a následnom spracúvaní získaných údajov za účelom tvorby analýzy hydrologických procesov,“ vysvetlila Jeleňová.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Ďalšia pomoc pre obce zasiahnuté zemetrasením. Župa im prerozdelila viac ako 150-tisíc eur
Vytvorí sa webový prehliadač, ktorý následne poskytne interaktívne modelovanie, kvantifikáciu a zobrazovanie vplyvu navrhnutých opatrení. Umožní tiež sledovať extrémne hydrometeorologické scenáre, zmeny využívania povodí na krajinu a ľudské aktivity v nej. Projekt rieši aj situáciu v povodiach, kde nie je možné celkom zabrániť bleskovým povodniam. „V tomto prípade sa zameriava na predpovedný, respektíve varovný systém. Vznikne na integrácii meteorologickej predpovede, IoT snímačov a metód hydrolaogického modelovania,“ dodala krajská hovorkyňa.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: MHD sa vracia do pôvodného režimu. Úpravy sa týkajú aj školských spojov
Vďaka tomu bude podľa nej v reálnom čase poskytovať informácie o aktuálnych klimatických, hydrologických a pôdno-vlhkostných charakteristikách územia a napokon prinesie aj samotné varovanie pred rizikom prívalových povodní. „Uvedené integrované riešenie predpokladá prínos pre tvorcov politík zapojených do plánovania krajiny a územia, ako aj pre správcov povodí a lesov, či pre štátne vodohospodárske podniky, samosprávy i poľnohospodárov,“ uviedla Jeleňová.
Systém zlepší aj komunikovanie problému
Jeho implementácia na pilotných územiach zároveň zlepší komunikáciu o riziku povodní s verejnosťou v prípade rizika prívalových povodní. „Na nedávnom pracovnom rokovaní priblížili zástupcovia dotknutých obcí a odborníci zo zapojených regiónov koncepciu projektu a riešenia problematiky opakujúcich sa povodňových stavov. Zároveň poukázali na dôležitosť zvyšovania povedomia verejnosti o povodňovej ochrane,“ dodala hovorkyňa.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Krajská nadácia sa uchádza o 2 percentá na podporu ľudí v núdzi. Pomôcť môžete aj vy
Projekt Flopres realizuje viacero partnerov na slovenskej aj poľskej strane v období troch rokov, s ukončením v roku 2026, cez grantový program Life, ktorý je nástrojom Európskej únie na financovanie opatrení v oblasti životného prostredia a klímy.
Zdroj: SITA (ks)
Odporúčané články
Ľudia, ktorí nemajú možnosť navštíviť počas blížiacich sa sviatkov hroby na prešovských cintorínoch osobne, môžu sviečku zapáliť aj virtuálne. Tým, ktorí hroby navštívia osobne, pripomínajú Technické služby mesta Prešov, a.s. dôležitosť starostlivosti o životné prostredie aj počas sviatkov.
Mesto Prešov pristúpilo od začiatku novembra k plošnému zvýšeniu platov opatrovateliek. Platy takmer 80-ke opatrovateliek stúpli o 15 až 20 percent. Nové platové dekréty si prevzali v stredu 20. novembra na Mestskom úrade v Prešove.
Dominanty mesta Prešov sa v nedeľu 17. novembra sfarbia do purpurovej farby. Stane sa tak v rámci Svetového dňa predčasne narodených detí. Pre tieto deti a rodiny sa v piatok 22. novembra uskutoční aj charitatívny koncert.