Prešovské bábätká v roku 2023: Takmer 2 500 pôrodov, z toho 33-krát sa narodili DVOJIČKY
Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J.A. Reimana v Prešove zaznamenali v roku 2023 takmer 2 500 pôrodov, 33-krát išlo o dvojičky.
SOFIA A TOMÁŠ
Najplodnejším mesiacom bol vlani apríl, keď mali 224 pôrodov a narodilo sa pri nich 228 detí. Medzi novorodencami dominovali s dievčenským menom Sofia a s chlapčenským Tomáš.
Ako informovala hovorkyňa FNsP v Prešove Martina Pavliková, hoci štatistiky pôrodnosti hovoria o vlaňajšom miernom poklese počtu pôrodov aj narodených detí, gynekologicko-pôrodnícke oddelenie prešovskej nemocnice patrí medzi najvyťaženejšie v regióne. ,,V roku 2023 sme zaznamenali na oddelení gynekológie a pôrodníctva celkovo 2442 pôrodov. Narodilo sa 2 475 detí, z toho 1 241 chlapcov a 1 234 dievčat,“ uviedol primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva Jozef Dzurilla s tým, že sa narodilo 33 dvojičiek.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Dostupnosť nemocníc na východe Slovenska sa má od januára zlepšiť
,,Tak ako aj v iných pôrodniciach došlo k poklesu počtu pôrodov. Tento trend sa prejavil už v roku 2022, keď medziročne klesol počet pôrodov na Slovensku približne o 10 percent. V roku 2022 naša pôrodnica paradoxne zaznamenala nárast počtu pôrodov a stala sa tak s počtom pôrodov 2659 najväčšou pôrodnicou na Slovensku. V roku 2023 sa tento negatívny demografický vývoj prejavil z časti aj u nás,“ vysvetlil Dzurilla.
Priemerný vek rodičiek sa podľa nemocnice celosvetovo zvyšuje. Väčšinou sa udáva priemerný vek matky v čase narodenia jej prvého dieťaťa, a ten je dnes na Slovensku okolo 29 rokov. V prešovskej nemocnici je toto číslo trochu nižšie. Väčšina bábätiek sa rodí v stanovenom termíne, teda v intervale dva týždne pred a dva týždne po vypočítanom dátume pôrodu. ,,Keďže sme jedno zo šiestich perinatologických centier na Slovensku, ktoré sústreďuje všetky patologické pôrody z regiónu, a teda aj predčasné pôrody, rodí sa u nás väčšie percento predčasných pôrodov ako v iných nemocniciach,“ uviedol primár oddelenia gynekológie a pôrodníctva.
PRÍČINY HOSPITALIZÁCIE
V minulom roku dosiahol počet predčasne narodených detí pred ukončeným 37 týždňom tehotenstva takmer 15 percent. „Najčastejšími príčinami hospitalizácie na jednotke vysokošpecializovanej starostlivosti o novorodencov boli rôzne problémy s dýchaním vyžadujúce ventilačnú liečbu, vrodené vývojové chyby, poruchy popôrodnej adaptácie,“ konkretizovala primárka Perinatologického centra Zuzana Vojteková. Súčasťou centra je aj banka ženského materského mlieka, ambulancia pre deti s perinatálnymi rizikami a hniezdo záchrany. ,,V minulom roku sme skvalitnili prístrojové vybavenie o dva celotelové ultrazvukové prístroje a moderný komplexný neonatologický transportný systém,“ dodala primárka. Samozrejmosťou je použitie epidurálnej analgézie na zmiernenie bolestí pri pôrode. ,,Je to štandardná služba na želanie rodičky. V roku 2023 malo tzv. bezbolestný pôrod celkovo 90 rodičiek,“ dodal Dzurilla.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: POZOR, mráz vás vie poriadne potrápiť: NAJUŽITOČNEJŠIE rady, ako chrániť svoje telo a zdravie
Zaujímavosťou v prešovskej nemocnici podľa Pavlikovej je, že pomerne bežne sa objavujú mamičky, ktoré prídu porodiť svoje desiate dieťa. V štatistike najčastejších mien vlani viedla medzi dievčatami Sofia, ďalej Tímea, Natália, Sára, Viktória, Ema, Nela či Eliška. Rebríček chlapčenských mien vedie Tomáš, nasledujú Oliver, Samuel, Michal, Šimon, Jakub a Filip. Ako uviedla vrchná sestra Perinatologického centra Ľubica Gimecká, objavili sa aj raritné mená – dievčatká s menami Aisha, Lori, Amelly, Latife, Noura, Nazli a chlapci s menami Miron, Deron, Levi, Sinan, Umud, Korado.
(sita, ks)
Odporúčané články
Novým povereným riaditeľom Štátnej vedeckej knižnice (ŠVK) v Prešove sa stal Ľubomír Baláž. Do funkcie štatutárneho orgánu knižnice ho vymenovalo Ministerstvo kultúry SR.
Mesto Prešov sa dnes 20. novembra pripája k ďalším ôsmim slovenským mestám, ktoré pri príležitosti osláv Svetového dňa detí osvetlia svoje historické budovy, aby pripomenuli záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Dve školy z Prešovského kraja sa stali laureátmi národného oceňovania Angažovaná škola 2024, z ktorého si odniesli zlatú značku. Školy v Tulčíku a Vikartovciach uspeli spomedzi 45 prihlásených škôl z celého Slovenska. Za svoju angažovanosť v dobrovoľníckych projektoch získali značku Angažovaná škola aj ďalšie štyri školy z kraja. Informovala o tom PR manažérka Prešovského dobrovoľníckeho centra (PDC) Eva Švecová.