Finančná pomoc smerujúca na východ bude masívnejšia! Pomôže viac ako 1000 domácnostiam
Mestá a obce zasiahnuté zemetrasením a krupobitím budú môcť čerpať finančnú pomoc vo výške 27 miliónov eur. Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba spoločne s podpredsedom vlády pre Plán obnovy a odolnosti SR Petrom Kmecom predstavil starostom podmienky mimoriadnej výzvy z programu Obnov dom.

Finančný príspevok budú môcť mestá a obce získať od 1. decembra 2023, a to až do výšky 22 800 eur s DPH. „Dnes (22. 11.) som ubezpečil zástupcov samospráv, že pomoc, ktorú sme prisľúbili majiteľom viac než tisícky rodinných domov poškodených po krupobití v okresoch Michalovce a Sobrance a po zemetrasení v Prešovskom kraji, aj doručíme. Celková hodnota výzvy dosahuje až 27 miliónov eur,“ uviedol Taraba. Finančná pomoc bude masívnejšia, ako sa očakávalo. Po dohode Tarabu a Kmeca sa totiž zvýšila alokácia výzvy, ktorá bola pôvodne vo výške 15 miliónov eur.
Novinkou je vyplatenie zálohy do výšky 7 000 eur
Mimoriadna výzva pokryje až 95 percent z celkových oprávnených nákladov projektu. Novinkou, ktorá uľahčí majiteľom obnovu ich domov, je vyplatenie zálohy do výšky 7 000 eur. Výzva bude k dispozícii pre viac ako 1 000 domácností najviac postihnutých nedávnymi živelnými pohromami, ktoré sa môžu uchádzať o individuálny finančný príspevok. V rámci obnovy musí dôjsť k 25-percentnej úspore energie rodinných domov oproti stavu pred obnovou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Poškodilo vám zemetrasenie majetok? Môžete žiadať o vyše 20-tisíc eur
K začatiu obnovy nie je potrebný energetický certifikát budovy ani projektové energetické hodnotenie domu. Tieto dokumenty postačí predložiť po ukončení obnovy spolu s koncovou žiadosťou o platbu – teda do 12 mesiacov po nadobudnutí účinnosti zmluvy. Všetky náležitosti výzvy sú zverejnené na www.obnovdom.sk.
Zdroj: SITA (ma)
Odporúčané články

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky Igor ŠIMKO (HLAS – SD) a Andrej SITKÁR (SMER – SSD) vystúpili na verejnej diskusii týkajúcej sa budúcnosti Košíc a menšieho počtu mestských častí ako je to dnes. Diskusiu zorganizovala Katedra politológie Filozofickej fakulty UPJŠ a OZ Res Publica s účasťou viac ako 80 ľudí z celého politického spektra aj akademickej obce, či starostov. Predstavili svoj model 6 mestských častí a zároveň zmeny v Zákone o meste Košice, ktoré majú previezť 2.najväčšie mesto touto transformáciou samosprávy a ušetrením miliónov EUR Košičanov. Tie sa môžu investovať práve do hmatateľných služieb obyvateľom. Rozhodnutie je potrebné prijať do októbra 2025, keďže zmeny územnej povahy môžu byť prijaté do 1 roka pred konaním nasledujúcich volieb.