Fakultná nemocnica má zrekonštruovanú časť psychiatrie za viac ako 2,7 milióna eur bez DPH
Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove zrekonštruovala tri podlažia psychiatrického pavilónu a zároveň otvorila nový detský psychiatrický stacionár. Projekty boli financované z Plánu obnovy a odolnosti v celkovej hodnote viac ako 2,7 milióna eur bez DPH (3,32 mil. eur s DPH).
Rekonštrukcia psychiatrického oddelenia, ktoré patrí medzi najvyťaženejšie na Slovensku, priniesla modernizáciu a redukciu počtu pacientov na jednej izbe s jedno a dvojlôžkovým usporiadaním, každá s vlastným sociálnym zariadením. Zakúpený bol nový nábytok a vybavenie, odstránili sa aj tzv. sieťové postele. V rámci projektu za 2,39 milióna eur bez DPH opravili aj vonkajšiu fasádu na rekonštruovanej časti budovy psychiatrie. „Aktuálne disponujeme 62 zrekonštruovanými lôžkami z celkovej kapacity 150. Realizáciou tohto projektu sa výrazne zlepšia podmienky pre pacientov aj pre personál, čo sa prejaví aj na výsledkoch liečby. Ročne u nás hospitalizujeme 2 100 až 2 500 pacientov s rôznymi psychiatrickými diagnózami,“ uviedla primárka psychiatrického oddelenia Zuzana Horvátová.
Na prízemí pavilónu vznikol nový Detský psychiatrický stacionár v hodnote takmer 356-tisíc eur bez DPH. Bude poskytovať dennú špecializovanú starostlivosť pacientom do 18 rokov. „Bude jedným z prvých na Slovensku, ktorý sa zameria na široké spektrum psychických ochorení a diagnostických jednotiek,“ skonštatovala primárka detskej psychiatrie Martina Patúšová. Hlavnou úlohou a výhodou stacionára podľa nej bude pokračujúce doliečovanie pacientov po hospitalizácii. „Tým sa výrazne skráti jej trvanie, ako aj jeho preventívne zameranie, kedy budeme môcť, na rozdiel od klasickej ambulantnej liečby, rýchlejšie rozpoznať zhoršenie psychického stavu dieťaťa a terapeuticky zasiahnuť. Tým budeme hospitalizáciám predchádzať,“ dodala.
Riaditeľ nemocnice Juraj Smatana zdôraznil, že modernizácia psychiatrického pavilónu patrila medzi priority vedenia. „Duševné ochorenia sa stávajú čoraz častejšou realitou už od detského veku. Som rád, že sme projekt zrealizovali presne podľa harmonogramu a pacienti aj ich príbuzní pocítia výrazný posun v kvalite poskytovanej starostlivosti,“ uviedol Smatana.
(SITA,ks)
Odporúčané články
Mesto Prešov dostalo ako prvá samospráva na Slovensku finančnú pokutu za nedôstojné zaobchádzanie s vojnovým hrobom. Dôvodom je opakované umiestňovanie stánkov s občerstvením a alkoholom v areáli Pamätníka vojakom Sovietskej armády. Na prípad, o ktorom dnes (8. júna) informujú na tlačovej konferencii Ochrancovia pamätníkov osloboditeľov, upozornili samotní aktivisti. Tí od primátora žiadajú, aby sankciu zaplatil z vlastného vrecka.
Dopravný podnik mesta Prešov vdýchol nový život vyradenému označníku zo zastávky MHD. Po nevyhnutnej oprave a nátere ho dopravca venoval Zariadeniu sociálnozdravotnej starostlivosti v Bijacovciach, kde bude slúžiť ako kľúčový prvok pri terapii pre klientov s neurodegeneratívnymi ochoreniami. Oficiálne odovzdanie zastávkového označníka bolo spojené s otvorením špeciálnej spomienkovej miestnosti.
S príchodom blížiacich sa letných prázdnin sa v Prešove už tradične začína nová sezóna na letných kúpaliskách na Delni, na Sídlisku III a na Solivare. S prešovskou MHD sa cestujúci dostanú na všetky tri miesta pohodlne a bezpečne, pričom im odpadnú aj starosti s parkovaním. DPMP opäť pripravil prehľad liniek MHD, ktoré cestujúci bežne využívajú na dochádzanie do práce, do školy či na nákupy, avšak počas letných mesiacov ponúkajú aj jednoduchý spôsob prepravy na kúpaliská.


