Kraj chce zefektívniť e-služby modernizáciou informačného systému za takmer milión eur
Prešovský samosprávny kraj (PSK) plánuje zefektívniť a skvalitniť svoje elektronické služby prostredníctvom modernizácie integrovaného informačného systému. Projekt v celkovej hodnote viac ako 994-tisíc eur má byť financovaný z nenávratného finančného príspevku Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR vo výške 914-tisíc eur a spolufinancovaný vlastnými zdrojmi župy v sume 79 500 eur. Zámer podporili krajskí poslanci na ostatnom rokovaní zastupiteľstva.
Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, cieľom projektu je zrýchliť a zefektívniť poskytovanie eGov služieb aj interných procesov župy prostredníctvom modernizácie informačných systémov. PSK očakáva, že nové riešenia prispejú k lepšej komunikácii občanov a podnikateľov s verejnou správou, znížia administratívnu záťaž a nahradia množstvo manuálnych činností automatizáciou.
Súčasťou projektu bude aj vytvorenie Centrálnej integračnej platformy ako operatívneho dátového úložiska, ktorá má zabezpečiť plynulú komunikáciu medzi agendovými systémami a konzistentnosť poskytovaných služieb. „Projekt jednoznačne prinesie intuitívnejší prístup k údajom. Verejnosť sa bude môcť lepšie orientovať v systéme a rýchlejšie vybavovať úradné podania,“ skonštatovala Jeleňová.
Modernizácia sa dotkne aj správy dokumentov a registratúry úradu. Koncovým používateľom ponúkne možnosť elektronického podpisovania a overovania dokumentov. Realizácia projektu je naplánovaná na obdobie od júla 2025 do júna 2026, pričom jeho udržateľnosť má byť zabezpečená počas nasledujúcich piatich rokov.
Zdroj:(SITA,ks)
Odporúčané články
S príchodom blížiacich sa letných prázdnin sa v Prešove už tradične začína nová sezóna na letných kúpaliskách na Delni, na Sídlisku III a na Solivare. S prešovskou MHD sa cestujúci dostanú na všetky tri miesta pohodlne a bezpečne, pričom im odpadnú aj starosti s parkovaním. DPMP opäť pripravil prehľad liniek MHD, ktoré cestujúci bežne využívajú na dochádzanie do práce, do školy či na nákupy, avšak počas letných mesiacov ponúkajú aj jednoduchý spôsob prepravy na kúpaliská.
Dopravný podnik mesta Prešov vdýchol nový život vyradenému označníku zo zastávky MHD. Po nevyhnutnej oprave a nátere ho dopravca venoval Zariadeniu sociálnozdravotnej starostlivosti v Bijacovciach, kde bude slúžiť ako kľúčový prvok pri terapii pre klientov s neurodegeneratívnymi ochoreniami. Oficiálne odovzdanie zastávkového označníka bolo spojené s otvorením špeciálnej spomienkovej miestnosti.
Mesto Prešov dostalo ako prvá samospráva na Slovensku finančnú pokutu za nedôstojné zaobchádzanie s vojnovým hrobom. Dôvodom je opakované umiestňovanie stánkov s občerstvením a alkoholom v areáli Pamätníka vojakom Sovietskej armády. Na prípad, o ktorom dnes (8. júna) informujú na tlačovej konferencii Ochrancovia pamätníkov osloboditeľov, upozornili samotní aktivisti. Tí od primátora žiadajú, aby sankciu zaplatil z vlastného vrecka.


