Medzi čestných občanov mesta sa in memoriam zaradí Martin Gregor
Hádzanárska legenda Martin Gregor sa in memoriam stane v poradí 11. čestným občanom mesta Prešov. Návrh na udelenie najvyššieho verejného ocenenia mesta schválili na svojom pondelkovom rokovaní prešovskí mestskí poslanci.

Hádzanárska legenda Martin Gregor sa in memoriam stane v poradí 11. čestným občanom mesta Prešov. Návrh na udelenie najvyššieho verejného ocenenia mesta schválili na svojom pondelkovom rokovaní prešovskí mestskí poslanci. Zároveň odsúhlasili udelenie Ceny mesta Prešov za rok 2024 štyrom laureátom, ktorými sa stali maliar Ľubomír Guman, folklorista Ľubomír Šimčík, Gréckokatolícka charita Prešov a občianske združenie Podaj ďalej. Ocenenie Opálové zrnko mesta Prešov pre podnikateľské subjekty poslanci schválili udeliť spoločnosti O.S.V.O. Comp, a.s.. Ocenenia vybraným laureátom odovzdajú na slávnostnom zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré sa koná začiatkom júna počas Dní mesta Prešov.
Martin Gregor bol úspešným hádzanárom, trénerom a vysokoškolským pedagógom. Na majstrovstvách sveta v roku 1967 sa podieľal na historickom zlate československej hádzanárskej reprezentácie. Narodil sa v Bytči, v rokoch 1963 až 1973 pôsobil ako hádzanár v klube Tatran Prešov, za ktorý odohral 188 ligových zápasov a získal s ním dva tituly majstra Československa. Neskôr sa stal úspešným trénerom mužov i žien na klubovej úrovni aj v reprezentácii Slovenska. Je členom Siene slávy slovenskej hádzanej aj prešovského športu. Zomrel 29. marca 2006 v Prešove. Gregor sa stane druhým držiteľom čestného občianstva z radov prešovských hádzanárskych legiend po Rudolfovi Horváthovi, ktorému bolo ocenenie udelené v roku 2018. Zároveň je ôsmim laureátom, ktorý sa čestným občanom stane in memoriam. Okrem Horvátha získali čestné občianstvo za svojo života už len exminister Arpád Érsek a v minulom roku aj džezová legenda Peter Lipa.
Držiteľom Ceny mesta Prešov za uplynulý rok sa na základe rozhodnutia poslancov stal maliar, ilustrátor, grafik, grafický dizajnér, tvorca inštalácií, kresliar a tvorca objektov Ľubomír Guman. Prešovský rodák je už 45 rokov výraznou osobnosťou európskej, československej a slovenskej výtvarnej scény, kde reprezentuje svoje rodné mesto. Od roku 1989 pôsobí v základnom umeleckom školstve a v budúcom roku bude 30 rokov, čo je riaditeľom školy. Cenou mesta bude ocenený aj pedagóg, folklorista a vedúci ľudovej hudby Ľubomír Šimčík, ktorý je od roku 1970 členom folklórneho súboru Šarišan, s ktorým ako huslista a primáš, ale aj ako sólový spevák, reprezentoval mesto Prešov a Prešovský samosprávny kraj vo viac ako 40 krajinách na piatich kontinentoch.
Cenu mesta Prešov získajú aj dva kolektívy. Gréckokatolícka charita Prešov je účelové zariadenie gréckokatolíckej cirkvi pôsobiacej na území Prešovskej archieparchie. Prostredníctvom sociálnych, zdravotníckych, vzdelávacích a doplnkových služieb podáva pomocnú ruku ľuďom v núdzi. Cenu mesta získava za mimoriadny prínos a dlhodobú angažovanosť v charitatívnej oblasti v meste Prešov. Občianske združenie Podaj ďalej sa prostredníctvom svojich projektov zameriava na pomoc sociálne slabším rodinám aj jednotlivcom, ľuďom bez domova a sociálne zameraným organizáciám ako sú nemocnice, detské domovy, či domovy sociálnych služieb. Cenu mesta združeniu udelia za dlhoročnú aktívnu činnosť, odborné a mimoriadne ľudské úsilie, ktorým významne prispievajú k rozvoju mesta.
Držiteľom Opálového zrnka za rok 224 sa stala spoločnosť O.S.V.O. comp, a.s., ktorá je celoslovenským lídrom v oblasti verejného osvetlenia, ktorý sa zameriava na oblasť verejnoprospešných služieb, na prevádzku a modernizáciu sústav verejného osvetlenia. Od roku 2000 prevádzkuje prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti verejné osvetlenie v meste Prešov, od roku 2018 má v starostlivosti aj cestnú dopravnú signalizáciu. Cenu získala spoločnosť za významný dlhoročný prínos v oblasti energetiky ako lídra a inovátora v oblasti verejného osvetlenia, za zavádzanie inovatívnych metód do vývoja a výroby, za prínos v oblasti zamestnanosti, znižovanie nákladov, ekonomický rozvoja mesta a za šírenie jeho dobrého menana domácej aj medzinárodnej úrovni.
Mesto Prešov udeľuje štyri typy verejných ocenení. V roku 2003 prvýkrát a od roku 2018 pravidelne udeľuje Čestné občianstvo mesta, ktoré v tomto roku má svojho 11-teho laureáta. Jedným z najstarších prešovských verejných ocenení Cenou mesta Prešov, ktoré od roku 1995 do roku 1998 nieslo názov Cena mesta Prešov za kultúru, bolo ocenených už celkovo 83 subjektov, z toho 65 jednotlivcov a 18 kolektívov. Cena Opálové zrnko mesta Prešov sa udeľuje od roku 2003 a doteraz bolo týmto ocenením ocenených 71 podnikateľských subjektov. Súčasťou slávnostného oceňovania je aj udelenie Ceny primátora mesta Prešov, ktorou v doterajšej histórii ocenili 127 jednotlivcov a kolektívov.
Zdroj:(SITA,ks)
Odporúčané články

Mesto Prešov žiada Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR o zápis územia bývalých Solivarov do registra starých banských diel. Primátor mesta František Oľha v tejto súvislosti upozorňuje, že dlhoročné problémy súvisiace s opustenými soľnými baňami sa zhoršujú a hrozí prepadnutie terénu, pričom ak štátne orgány nebudú konať, bude mesto nútené vyhlásiť mimoriadnu situáciu. Aktuálne v tejto súvislosti už padlo aj podanie na generálnu prokuratúru.

V Prešove sa v sobotu 26. apríla uskutoční prvé z troch súťažných bežeckých podujatí v rámci 3. ročníka Prešov Running Series 2025. V poslednú aprílovú sobotu čaká na vyše tisícku registrovaných účastníkov atraktívny večerný beh v historickom centre mesta s filmovou tématikou pod názvom Prešov Stars Run.

Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) pokračuje v modernizácii označníkov s cestovnými poriadkami. V apríli osadil nové označníky na troch zastávkach. V priebehu toto roka bude vymenených ďalších 23 označníkov.