O téme bezpečnosti na školách v kraji hovorili riaditelia škôl s odborníkmi
Prešovský samosprávny kraj (PSK) zorganizoval mimoriadnu poradu riaditeľov stredných škôl pôsobiacich na jeho území. Stretnutie s účasťou odborných podporných tímov, políciou, ale aj psychológmi a sociálnoprávnou ochranou detí sa zamerala na krízové situácie na školách a na ich bezpečie. Výstupom má byť usmernenie, ako by mali školské zariadenia v prípade rizikových situácií postupovať.
Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, januárová udalosť na Gymnáziu v Spišskej Starej Vsi poukázala na dôležitosť posilňovania bezpečného prostredia na školách a prevencie pred krízovými situáciami. V tejto súvislosti sa prešovská krajská samospráva rozhodla zvolať mimoriadnu poradu riaditeľov 67 stredných škôl, ktoré zriaďuje a tiež cirkevných a súkromných škôl z regiónu. Na porade sa napokon stretlo približne 200 účastníkov.
V centre záujmu bola výmena skúseností, zdieľanie informácií, vytýčenie hlavných problémov, a napokon aj usmernenia v oblasti bezpečnosti a postupov v rámci oznamovacej povinnosti. „Kľúčová je prevencia a naša vzájomná spolupráca pri budovaní bezpečného a podporného školského prostredia. Ak budeme spolupracovať, osudy našich detí budú v dobrých rukách. Musíme si totiž uvedomiť, že v školách je potrebné neustále pracovať na zručnostiach zvládania krízových situácií a na vzťahoch. Rovnako je dôležité podporovať budovanie zdravých postojov vrátane dôslednejšej starostlivosti o duševné zdravie žiakov a študentov,“ uviedol v tejto súvislosti predseda PSK Milan Majerský.
Porada priblížila pojmy ako emocionálne a fyzické bezpečie, pozície preventistu či kontaktného policajta, ako a v ktorej situácii sa podáva trestné oznámenie, kedy je potrebné kontaktovať sociálnoprávnu ochranu detí a sociálnu kuratelu a previedla kompetenciami jednotlivých orgánov štátnej správy. Poukázala aj na dôležitosť metodických usmernení pre členov školských podporných tímov i na kvalitné nastavenie práce učiteľov s triedou.
Na dôležitosť preventívnych programov, ktoré výraznou mierou ovplyvňujú bezpečnosť na školách, poukazujú aj zistenia Štátnej školskej inšpekcie. Podľa nej až pätina žiakov nerada chodí do školy a izoluje sa od spolužiakov, 15,3 percent žiakov sa na škole necíti bezpečne, 41,5 percent potvrdilo nevhodné správanie v školách, 16,2 percent zažilo šikanovanie a 7,3 percent kyberšikanu.
Mimoriadne stretnutie pod taktovkou PSK, Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove a občianskeho združenia IPčko má priniesť aj konkrétne výsledky. „Ide o usmernenie, ako by mali školy a školské zariadenia postupovať v prípade prevencie a riešenia rizikových situácií. Zároveň boli v spolupráci s koordinátormi ochrany detí pred násilím spracované kontakty pomoci pre jednotlivé okresy,“ uviedla hovorkyňa PSK s tým, že župa zároveň plánuje zavádzať školenia v krízovom manažmente a do konca tohto roka v ňom vyškoliť vyše desiatku stredných škôl vo svojej pôsobnosti.
Zdroj: (SITA,ks)
Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Prešov začína realizovať školenia pre vodičov trolejbusov s vlastnými inštruktormi, priamo v domácich priestoroch. 15.6.2026 dopravca úspešne odštartoval prvý kurz zameraný na vedenie dráhových vozidiel, ktorými sú v prešovských podmienkach práve trolejbusy.
S príchodom blížiacich sa letných prázdnin sa v Prešove už tradične začína nová sezóna na letných kúpaliskách na Delni, na Sídlisku III a na Solivare. S prešovskou MHD sa cestujúci dostanú na všetky tri miesta pohodlne a bezpečne, pričom im odpadnú aj starosti s parkovaním. DPMP opäť pripravil prehľad liniek MHD, ktoré cestujúci bežne využívajú na dochádzanie do práce, do školy či na nákupy, avšak počas letných mesiacov ponúkajú aj jednoduchý spôsob prepravy na kúpaliská.
Mesto Prešov dostalo ako prvá samospráva na Slovensku finančnú pokutu za nedôstojné zaobchádzanie s vojnovým hrobom. Dôvodom je opakované umiestňovanie stánkov s občerstvením a alkoholom v areáli Pamätníka vojakom Sovietskej armády. Na prípad, o ktorom dnes (8. júna) informujú na tlačovej konferencii Ochrancovia pamätníkov osloboditeľov, upozornili samotní aktivisti. Tí od primátora žiadajú, aby sankciu zaplatil z vlastného vrecka.


