Prvá technická škôlka v Prešove prináša deťom nové možnosti vzdelávania
Prešovská Materská škola Zemplínska 2 sa zapojila do projektu technických škôlok. Ide o prvú materskú školu tohto formátu v Prešove, celkovo 40. v rámci Slovenska, ktorá vo svojich priestoroch vytvorila priestor s cieľom vzbudiť u detí záujem o techniku a prírodovedné poznanie.
Ako informoval hovorca mesta Prešov Michal Hudák, projekt s názvom Technické škôlky vychádza z princípov polytechnickej výchovy. Hlavnou myšlienkou projektu je vzbudiť u detí záujem o techniku a prírodovedné poznanie, upevniť celkovú technickú a vedeckú gramotnosť. „U detí dochádza k zlepšeniu schopnosti porozumieť základným poznatkom vedy a techniky pomocou technických aktivít hravou formou, primeranou vekovým možnostiam detí. Projekt zároveň podporuje a rozvíja technické myslenie, tvorivosť, manuálne zručnosti a verbálne schopnosti,“ vysvetli Hudák.
Prvú Technickú škôlku v Prešove otvorili v uplynulých dňoch na Sídlisku Sekčov. Do projektu sa zapojila Materská škola Zemplínska 2. Ide o najstaršiu škôlku na najväčšom prešovskom sídlisku, ktorá vznikla ešte v roku 1984. „Konceptom projektu je oboznamovať deti so základnými vlastnosťami materiálov a možnosťami ich spracovania. Zároveň bádateľskou činnosťou získavajú elementárne prírodovedné poznatky a skúsenosti. Deti si následne vytvoria vlastný projekt, ktorý konzultujú s učiteľom a potom si podľa svojich predstáv, s pomocou učiteľky, samostatne vyrobia funkčný model študovaného technického objektu,“ uviedla riaditeľka MŠ Zemplínska 2 Valéria Kalatovičová.
Na materiálne vybavenie finančne a organizačne prispelo mesto Prešov ako zriaďovateľ materskej školy. Riaditeľka zároveň dodala, že je veľmi dôležité prinášať späť do vzdelávacieho procesu aj manuálne a pracovné predmety a učebne. „Nemyslím si, že je správne snažiť sa všetky zručnosti nahradiť tými digitálnymi. Pre deti je dôležité si vlastnými rukami vyskúšať v podstate základy fyziky, mechaniky alebo napríklad geometrie,“ dodala k projektu Kalatovičová.
Technické škôlky na Slovensku vznikli podľa vzoru v Českej republike. Projekt sa na Slovensku naštartoval v roku 2015, keď sa prvé technické dielničky otvorili v materských školách v Poprade a v Prievidzi. Na Slovensku je v súčasnosti do tohto projektu zapojených 40 materských škôl s celkovým počtom 1250 detí v predškolskom veku.
Zdroj: (SITA,ks)
Odporúčané články
Prešovská krajská samospráva pracuje na pokračovaní iniciatívy Svätomariánska púť – Svetlo z východu, zameranej na rozvoj duchovného a kultúrneho turizmu na Slovensku a v Poľsku. Projekt má za cieľ modernizovať pútnické lokality a ponúknuť smart riešenia pre pútnikov a turistov. Svoje podnety k projektu môže do začiatku decembra podávať aj laická verejnosť. Predbežný rozpočet pokračovania projektu je 3,5 milióna eur a realizovať sa má v rokoch 2026 a 2027.
Mesto Prešov pristúpilo od začiatku novembra k plošnému zvýšeniu platov opatrovateliek. Platy takmer 80-ke opatrovateliek stúpli o 15 až 20 percent. Nové platové dekréty si prevzali v stredu 20. novembra na Mestskom úrade v Prešove.
Ľudia, ktorí nemajú možnosť navštíviť počas blížiacich sa sviatkov hroby na prešovských cintorínoch osobne, môžu sviečku zapáliť aj virtuálne. Tým, ktorí hroby navštívia osobne, pripomínajú Technické služby mesta Prešov, a.s. dôležitosť starostlivosti o životné prostredie aj počas sviatkov.