Simulačné centrum fakulty v Prešove pripraví záchranárov na reálne zásahy
Fakulta zdravotníckych odborov (FZO) Prešovskej univerzity v Prešove otvorila pre študentov študijného programu urgentná zdravotná starostlivosť (UZS) simulačné centrum s tematickými sektormi. V rámci vzdelávacích inštitúcií je simulačné centrum takéhoto typu jedinečným na Slovensku. Budúcim zdravotníckym záchranárom umožní získať potrebné praktické zručnosti a pripraviť sa na výkon svojho budúceho povolania v autentickom prostredí.

Sektory centra simulujú reálne priestory bytu, a to detskú izbu, spálňu, obývaciu miestnosť a kúpeľňu. Cieľom je vytvoriť študentom čo najreálnejšie podmienky pre simuláciu zásahov u dospelých aj pediatrických pacientov v domácom prostredí. Značnú časť reálnych zásahov zdravotníckych záchranárov totiž tvoria výjazdy k pacientom práve v domácom prostredí, kde musia záchranári často riešiť kritických pacientov a neodkladné stavy v sťažených a stiesnených podmienkach. “Učebňa je obrovským prínosom pre kvalitu vzdelávania záchranárov hlavne prepojenia teórie a praxe. Cieľom na našej fakulte je, aby sme vytvorili študentom priestor pre simulačnú výučbu tak, aby išli do klinických pracovísk a zariadení už pripravení zručnosťami a vedomosťami, tak aby začali profesionálne zvládať svoje kompetencie v klinickom prostredí,” uviedla dekanka FZO Štefánia Andraščíková.
Ďalším sektorom simulačného centra je ambulancia urgentného príjmu, kde môžu študenti v simuláciách precvičovať riešenie kritických pacientov a akútnych stavov v urgentnej ambulancii, odovzdávanie pacienta v cieľovom zdravotníckom zariadení, či preveriť súčinnosť tímu. Súčasťou simulačného centra je aj simulátor reálneho sanitného vozidla Záchrannej zdravotnej služby s plným materiálno-technickým a prístrojovým vybavením na nácvik rôznych postupov zásahu a nácvik súčinnosti tímu pri riešení kritických stavov. “Študenti majú možnosť v tomto priestore precvičovať výzvu na zásah, realizovať samotný zásah v priestore simulovaného bytu a zároveň si majú možnosť precvičovať odovzdávanie kritického pacienta na urgentnom príjme, kde si môžu precvičovať súčinnosť tímu alebo riešenie pacienta v týchto podmienkach. Snažili sme sa to prispôsobiť reálnym podmienkam. Čo sa týka simulátora záchranného vozidla, je v ňom všetko to, čo v reálnej sanitke,” uviedla vedúca katedry UZS FZO Danka Boguská.
Príprava centra trvala dva roky, náklady boli takmer 120-tisíc eur a financovali ich zo zdrojov fakulty. Centrum bude využívať vyše 150 budúcich záchranárov. „Študent sa do príbehu vžije a vníma celú situáciu realisticky. Takže adaptácia na reálny zásah je potom skrátená,“ ocenil dôležitosť cvičných zásahov v novom centre lektor katedry UZS Marek Žifčák. „Tieto podmienky sú veľmi reálne. My keď si tie priestory môžeme vyskúšať v škole, je to pre nás oveľa lepšie. Tu môžeme robiť chyby, ale na výjazde si to už dovoliť nemôžeme, čiže lepšie, keď si to tu vyskúšame,“ poznamenala študentka tretieho ročníka Júlia Repková. „Tým, že tu máme aj záchranku, aj urgentný príjem, vieme si to premietnuť do praxe. Je to naozaj realistické,“ doplnil ďalší tretiak Miroslav Bugorčík. Priestory budú využívané aj na nácvik špecializovaných postupov a tréning špecializovaných výkonov v rámci postgraduálneho vzdelávania zdravotníckych záchranárov špecialistov v špecializačnom študijnom programe starostlivosť o kriticky chorých.
Zdroj:(SITA,ks)
Odporúčané články

Mesto Prešov zrekonštruovalo pred letom niekoľko kilometrov mestských chodníkov a ciest, najmä v okolí nového futbalového štadióna. Podľa radnice ide o súčasť dlhodobejšieho plánu obnovy komunikácií, ktorý bol načasovaný aj s ohľadom na európsky futbalový šampionát hráčov do 21 rokov, ktorého bolo mesto jedným z dejísk. Do rozsiahlych opráv investuje mesto viac ako milión eur.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) sa stal historicky prvým slovenským krajom, ktorý nadviazal oficiálnu spoluprácu s francúzskym regiónom Provence-Alpes-Côte d’Azur (PACA). Obe strany spečatili partnerstvo podpisom Dohody o spolupráci, ktorej cieľom je prehĺbenie vzťahov v oblastiach kultúry, vzdelávania, ochrany životného prostredia, cestovného ruchu a pútnického turizmu.

Čitateľská súťaž Kniha roka Prešovského samosprávneho kraja (PSK) vstúpila do ďalšej fázy. Od júna je pre verejnosť otvorené internetové hlasovanie o Cenu verejnosti, v ktorom môžu obyvatelia Prešovského kraja vybrať svojho knižného favorita zo 44 nominovaných titulov. Hlasovanie potrvá do nedele 31. augusta.