Prešovčania v rodinných domoch dostanú nálepky na smetné nádoby
Technické služby mesta Prešov začnú od pondelka 11. novembra s označovaním odpadových nádob identifikačnými nálepkami domácnostiam žijúcim v rodinných domoch, ktoré sa prihlásili do množstvového zberu komunálneho odpadu.
Ide o súčasť prípravy na jeho zavedenie od 1. januára 2025. Prvý rok fungovania systému bude slúžiť na zber údajov, vyhodnocovanie efektivity a zlepšovanie celého systému. Ako informoval hovorca mesta Prešov Michal Hudák, cieľom mesta je vytvoriť efektívny a spravodlivý systém, v ktorom bude cena za odpad zodpovedať reálnej produkcii odpadu v domácnosti. Od tohto týždňa preto Technické služby mesta Prešov označia odpadové nádoby v rodinných domoch prihlásených do množstvového zberu. Tieto farebne označia frekvenciu vývozu od nového roka. Červenou raz mesačne, zelenou raz za 14 dní a žltou raz týždenne.
Obyvatelia, ktorí požiadali o ďalšie smetné nádoby, ich obdržia do konca roka 2024 aj s potrebným označením. „Tí vlastníci rodinných domov, ktorí sa neprihlásili do nového systému, budú mať vývoz zmiešaného komunálneho odpadu zabezpečený raz za 14 dní aj po novom roku, vždy v párny týždeň. Nádoby však nebudú označené nálepkami,“ uviedol Hudák. Na základe skúseností a dát zhromaždených v priebehu prvého roka mesto plánuje od roku 2026 zaviesť nové poplatky zohľadňujúce skutočné množstvo odpadu produkovaného jednotlivými domácnosťami.
Zdroj: (SITA,ks)
Odporúčané články
S príchodom blížiacich sa letných prázdnin sa v Prešove už tradične začína nová sezóna na letných kúpaliskách na Delni, na Sídlisku III a na Solivare. S prešovskou MHD sa cestujúci dostanú na všetky tri miesta pohodlne a bezpečne, pričom im odpadnú aj starosti s parkovaním. DPMP opäť pripravil prehľad liniek MHD, ktoré cestujúci bežne využívajú na dochádzanie do práce, do školy či na nákupy, avšak počas letných mesiacov ponúkajú aj jednoduchý spôsob prepravy na kúpaliská.
Mesto Prešov úspešne ukončilo rozsiahlu rekonštrukciu Domu smútku na Krátkej ulici pri Hlavnom cintoríne. Ide o najkomplexnejšiu stavebnú obnovu tohto objektu od jeho vybudovania v 70. rokoch minulého storočia.
Mesto Prešov dostalo ako prvá samospráva na Slovensku finančnú pokutu za nedôstojné zaobchádzanie s vojnovým hrobom. Dôvodom je opakované umiestňovanie stánkov s občerstvením a alkoholom v areáli Pamätníka vojakom Sovietskej armády. Na prípad, o ktorom dnes (8. júna) informujú na tlačovej konferencii Ochrancovia pamätníkov osloboditeľov, upozornili samotní aktivisti. Tí od primátora žiadajú, aby sankciu zaplatil z vlastného vrecka.


