Prešovský kraj sa pripravuje na zimu. Cesty bude udržiavať takmer 500 cestárov
Do zimnej údržby ciest v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) sa od začiatku novembra zapojí takmer 500 zamestnancov Správy a údržby ciest PSK s vyše 200 mechanizmami cestárskej techniky. Starať sa budú o viac ako tritisíc kilometrov ciest. Novinkou tohtoročnej sezóny je nielen o niečo nižší počet vodičov a strojníkov, ale aj vytvorených okruhov. Sklady posypového materiálu sú naplnené zhruba na polovicu.
Zimná údržba začína oficiálne krajským cestárom tradične 1. novembra. Jej operačný plán schválili na ostatnom rokovaní krajskí poslanci s tým, že v závislosti od počasia má zimná údržba trvať do konca marca. „Verím, že začneme čím neskôr. Samozrejme sme pripravení na termín 1. november a budeme čakať na pokyn z centrály Slovenskej správy ciest, ktorá nám vždy oznámi začiatok zimnej služby a začiatok spravodajskej dispečerskej služby,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Správy a údržby ciest (SÚC) PSK Marcel Horváth.
Zimná údržba ciest bude organizovaná siedmimi oblasťami v Bardejove, Humennom, Poprade, Prešove, Starej Ľubovni, Svidníku a Vranove nad Topľou a ich 18 cestmajsterstvami a štyrmi vysunutými pracoviskami vo Vernári, Podspádoch, Hanušovciach nad Topľou a Holčíkovciach. Zmenou oproti predchádzajúcim sezónam zimnej údržby je zníženie počtu okruhov zo 108 na 103. „Podstata je len v tom, že sa zlúčili niektoré okruhy, a tým pádom sme ušetrili vodičov na zimnú službu a zlúčili sme niektoré cestmajsterstvá, kde sa nakladali inerty a soli sólo. Centralizovali sa do hlavných oblastí, čím sme takisto ušetrili vodičov a samotné nakladače,“ uviedol riaditeľ SÚC.
Zimnú údržbu bude vykonávať 306 vodičov, 63 strojníkov na obsluhu nakladačov, 23 traktoristov a 90 dispečerov v nepretržitej prevádzke. Oproti minulej sezóne tak klesol počet vodičov o 18 a strojníkov o deväť. „V podstate to kopíruje odchod vodičov do predčasného dôchodku, kde už tento rok uvažujeme, že budeme mať stavy nižšie o 24 vodičov. Máme zároveň viac rezervných vozidiel. Ich počet stúpol z deväť na 14,“ doplnil Horváth. Okrem rezervných vozidiel používaných v prípade mimoriadnych snehových kalamitných situácií, prípadne porúch nasadených mechanizmov, majú cestári na sezónu pripravených 102 posypových vozidiel, 45 nakladačov, 50 traktorov s radlicou, 12 snežných fréz a tri grédre.
Krajskí cestári budú počas zimy využívať 17 skládok chemického posypového materiálu s kapacitou 16-tisíc ton, 21 skládok inertného posypového materiálu s kapacitou 28-tisíc ton a 410 ton ekologického posypového materiálu. Sklady majú cestári aktuálne naplnené zhruba na polovicu. „Samozrejme dobiehajú ešte objednávky posypovej soli a inertného materiálu v priebehu mesiacov, október, november a december. Tento rok by sme tak mali zostať niekde na úrovni 60 percent, čo znamená zhruba 12 500 ton soli a 20 000 ton inertu. Nechceli by sme viac, pretože nevieme, aká bude zima a nechceme zbytočne predzásobiť celý kraj,“ vysvetlil Horváth.
SÚC PSK zabezpečuje údržbu na 3 095 kilometroch (km) ciest v rámci kraja, z toho 2 395 km ciest 2. a 3. triedy, 671 km ciest v správe Národnej diaľničnej spoločnosti a Slovenskej správy ciest a 29 km účelových komunikácií. S cieľom ochrániť cestné komunikácie pred tvorbou snehových jazykov a závejov, osadia cestári v rámci kraja viac ako 16 900 metrov protisnehových zábran, tzv. zásnežiek. Kvalitu zjazdnosti ciest a poveternostné podmienky bude permanentne monitorovať 55 meteorologických staníc a kamier rozmiestnených po celom kraji. Účastníkom cestnej premávky bude od 1. novembra 2024 do 31. marca 2025 k dispozícii na bezplatnom telefónnom čísle 0800 500 222 aj non-stop centrálna dispečersko-spravodajská služba, na ktorú sa môžu vodiči obrátiť v prípade problémov na cestách na území PSK.
Zdroj:(SITA,ks)
Odporúčané články
Mesto Prešov sa dnes 20. novembra pripája k ďalším ôsmim slovenským mestám, ktoré pri príležitosti osláv Svetového dňa detí osvetlia svoje historické budovy, aby pripomenuli záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Ľudia, ktorí nemajú možnosť navštíviť počas blížiacich sa sviatkov hroby na prešovských cintorínoch osobne, môžu sviečku zapáliť aj virtuálne. Tým, ktorí hroby navštívia osobne, pripomínajú Technické služby mesta Prešov, a.s. dôležitosť starostlivosti o životné prostredie aj počas sviatkov.
Fakulta zdravotníckych odborov (FZO) Prešovskej univerzity v Prešove otvorila pre študentov študijného programu urgentná zdravotná starostlivosť (UZS) simulačné centrum s tematickými sektormi. V rámci vzdelávacích inštitúcií je simulačné centrum takéhoto typu jedinečným na Slovensku. Budúcim zdravotníckym záchranárom umožní získať potrebné praktické zručnosti a pripraviť sa na výkon svojho budúceho povolania v autentickom prostredí.