V Štátnej vedeckej knižnici odhalili výstavu vojnových dejín
Oddelenie historických knižničných fondov (OHKF) Štátnej vedeckej knižnice (ŠVK) v Prešove sprístupnilo v priestoroch študovne starých tlačí novú výstavu Prvá svetová vojna v prameňoch a dobovej spisbe, ktorú aj autorsky pripravilo. Pozostáva z panelovej a expozičnej časti. Výstava bude pre verejnosť prístupná do 26. júna 2025 v čase otváracích hodín študovne starých tlačí. Vstup na výstavu je voľný.
Ako informovala projektová manažérka ŠVK Renáta Šmidová, súčasťou výstavy je exkurz do všeobecných dejín, kde sú zobrazené príčiny a predpoklady vzniku prvej svetovej vojny, analýza bojujúcich strán, predstavenie osobností politických a vojenských dejín a najťažšie bojiská na viacerých frontoch. „Cieľom bolo vytvoriť mozaiku predstavujúcu symbiózu veľkých a malých dejín v jednom priestore. Pozornosť je ďalej venovaná úlohe československého odboja a vzniku Československej republiky,“ uviedla jedna z autoriek výstavy Mariana Čentéšová.
Podľa Lucie Němcovej výstava tiež poukazuje na legionársku tradíciu v beletrii prostredníctvom diel priamych účastníkov bojov. „Zo Slovákov Janka Jesenského, Mikuláša Gacka, českú stranu zastupujú Rudolf Medek, František Langer či Josef Kopta,“ konkretizovala Němcová. Regionálny rozmer výstavy osvetľuje situáciu v Prešove cez ukážky dobovej tlače, vládne nariadenia, prípisy a články zo slovenských a miestnych periodík ako Naša zastava a Eperjesi Lapok, a tiež cez kroniky dnešných mestských častí Prešova.
Výstava tiež poukazuje na dejiny knižnej kultúry v meste cez tlače zo známych prešovských tlačiarní, ako Árpád Kósch a Sv. Mikuláš. „Prezentujeme vzácne tlače, ktoré vyšli v období prvej svetovej vojny zo známych prešovských tlačiarní,“ uviedla Mária Ondriová. Návštevníci sa môžu dozvedieť aj o vplyve vojny na zdravotníctvo a školstvo v Prešove cez výročné správy a ročenky miestnych škôl, ktoré pôsobili počas vojnových rokov. „Sprístupnili sme niekoľko výročných správ a ročeniek škôl, ako napríklad Prešovského kolégia Potiského dištriktu, kráľovského katolíckeho gymnázia a ďalších,“ doplnila Gabriela Oľšavská.
Výstava obsahuje aj oficiálne správy o ranených a chorých, zoznamy padlých vojakov a najnovší akvizičný prírastok knižnice, ríšsky zákonník z roku 1914. Zaujímavým exponátom je tiež Emlékalbum – pamätný album z roku 1916, ktorý obsahuje kresby, literárne a publicistické ukážky, dobové fotografie vojnových škôd, stavebných objektov a umeleckých pamiatok.
Zdroj:(SITA,ks)
Odporúčané články
Technické služby mesta Prešov začnú od pondelka 11. novembra s označovaním odpadových nádob identifikačnými nálepkami domácnostiam žijúcim v rodinných domoch, ktoré sa prihlásili do množstvového zberu komunálneho odpadu.
Novým povereným riaditeľom Štátnej vedeckej knižnice (ŠVK) v Prešove sa stal Ľubomír Baláž. Do funkcie štatutárneho orgánu knižnice ho vymenovalo Ministerstvo kultúry SR.
Dominanty mesta Prešov sa v nedeľu 17. novembra sfarbia do purpurovej farby. Stane sa tak v rámci Svetového dňa predčasne narodených detí. Pre tieto deti a rodiny sa v piatok 22. novembra uskutoční aj charitatívny koncert.