Mesto Vranov začne so zberom bioodpadu z rodinných domov
Od utorka 30. júla začne mesto Vranov nad Topľou so zberom biologicky rozložiteľného odpadu z rodinných domov. Samospráva si od toho sľubuje zníženie množstva odpadu, ktorý končí na skládkach a podporu recyklácie biologických materiálov. Má priniesť posun k udržateľnosti a ochrane životného prostredia, ale aj ekonomické výhody v podobe úspor na skládkovaní.

Ako informovala hovorkyňa mesta Vranov n/Topľou Eva Fedorňáková, nový systém umožní obyvateľom jednoduchšie a efektívnejšie triediť biologicky rozložiteľný odpad priamo v domácnostiach. Do tejto kategórie patria napríklad šupky z ovocia a zeleniny, kávové usadeniny, čajové vrecká, kvety, zelený odpad, lístie, tráva, odrezky zo stromov, piliny, drevná štiepka, hobliny a malé množstvo papierových obrúskov. Tento odpad nesmie byť zabalený v skle, igelitových sáčkoch alebo vreciach a musí byť uložený v 120 litrovej hnedej nádobe, ktorú si spolu s informačným materiálom môžu obyvatelia mesta prevziať na zbernom dvore na Toplianskej ulici v pracovných dňoch od 7:00 do 14:30 a v sobotu od 6:00 do 12:00.
Zber biologicky rozložiteľného odpadu bude od 30. júla do 31. októbra realizovaný raz týždenne a od 1. novembra do konca tohto kalendárneho roka raz za dva týždne. Vyzbieraný odpad bude následne prepravený do špecializovaného zariadenia, kde sa spracuje na kompost. „Mesto Vranov nad Topľou sa týmto pridáva k moderným mestám, ktoré kladú dôraz na ekologické riešenia a trvalo udržateľný rozvoj. Verím, že tento projekt bude úspešný a pomocou tohto zberu sa nám podarí znížiť množstvo komunálneho odpadu, ktorý ukladáme na skládke,“ uviedol primátor mesta Vranov n/Topľou Ján Ragan.
Zdroj: (SITA,ks)
Odporúčané články

Už druhý týždeň prebieha v meste Prešov intenzívne čistenie prešovských ciest a chodníkov po zimnej údržbe. Tá sa po troch mesiacoch skončila v polovici marca.

Mesto Prešov v spolupráci s Národným inštitútom vzdelávania a mládeže (NIVAM) spustilo novú iniciatívu s názvom Kabinet podporného tímu, ktorá má za cieľ zlepšiť vzdelávacie prostredie a podporu žiakov.

Takmer štyri desiatky riaditeľov a výchovných poradcov z rôznych častí východného Slovenska prijali pozvanie na stretnutie s vedením Prešovskej univerzity (PU) v Prešove. Hlavnou témou stretnutia bolo hľadanie spôsobov vzájomnej pomoci a motivácie mladých k vysokoškolskému štúdiu nielen za hranicami kraja či krajiny, ale aj doma.