Prešovské technické služby majú špeciálne vozidlo na umývanie smetných nádob
Do vozového parku Technických služieb mesta Prešov, a.s. (TSmP) pribudla novinka v podobe špeciálneho vozidla na umývanie smetných nádob. Okrem umývania nádob na kuchynský odpad slúži aj na čistenie nádob na zmesový komunálny odpad. Na Slovensku je len desať kusov takýchto vozidiel.
Ako informovala Ingrid Mihaľová z TSmP, vozidlo dokáže vyčistiť rôzne druhy odpadových nádob a kontajnerov s objemom od 60 do 1100 litrov. „Prostredníctvom vysokotlakových trysiek zariadenie zbavuje kontajnery nečistôt a dezinfikuje ich. Denná kapacita umývania závisí od veľkosti a znečistenia nádob,“ uviedla Mihaľová.
Kapacita nádrže na čistú vodu je 6 000 litrov. Na jednu plnú nádrž dokáže auto umyť približne 150 kusov nádob. Umytie jednej nádoby trvá od 10 až 30 sekúnd, závisí však od znečistenia nádob a zvoleného programu. „Vozidlo dokáže umývať nádoby aj horúcou vodou s teplotou 65 stupňov Celsia, zároveň je vybavené aj zariadením WAP s tlakom 12 MPa,“ dodala Mihaľová.
Hlavným prínosom špeciálneho vozidla je podľa nej zabezpečenie čistoty a eliminácie zápachu na stojiskách, čom má prispieť k celkovej hygiene mesta a k zlepšeniu prostredia pre bývanie Prešovčanov. „V podstate ide o pojazdnú umývaciu linku, ktorá zabezpečí vonkajšie aj vnútorné umytie a dezinfekciu odpadových nádob priamo na mieste, pri stojisku kontajnerov,“ uzavrela Mihaľová.
Zdroj: (SITA,ks)
Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Prešov vdýchol nový život vyradenému označníku zo zastávky MHD. Po nevyhnutnej oprave a nátere ho dopravca venoval Zariadeniu sociálnozdravotnej starostlivosti v Bijacovciach, kde bude slúžiť ako kľúčový prvok pri terapii pre klientov s neurodegeneratívnymi ochoreniami. Oficiálne odovzdanie zastávkového označníka bolo spojené s otvorením špeciálnej spomienkovej miestnosti.
S príchodom blížiacich sa letných prázdnin sa v Prešove už tradične začína nová sezóna na letných kúpaliskách na Delni, na Sídlisku III a na Solivare. S prešovskou MHD sa cestujúci dostanú na všetky tri miesta pohodlne a bezpečne, pričom im odpadnú aj starosti s parkovaním. DPMP opäť pripravil prehľad liniek MHD, ktoré cestujúci bežne využívajú na dochádzanie do práce, do školy či na nákupy, avšak počas letných mesiacov ponúkajú aj jednoduchý spôsob prepravy na kúpaliská.
Mesto Prešov dostalo ako prvá samospráva na Slovensku finančnú pokutu za nedôstojné zaobchádzanie s vojnovým hrobom. Dôvodom je opakované umiestňovanie stánkov s občerstvením a alkoholom v areáli Pamätníka vojakom Sovietskej armády. Na prípad, o ktorom dnes (8. júna) informujú na tlačovej konferencii Ochrancovia pamätníkov osloboditeľov, upozornili samotní aktivisti. Tí od primátora žiadajú, aby sankciu zaplatil z vlastného vrecka.


