Eurovoľby 2024: PRVÉ REAKCIE víťazov a porazených
Prvé neoficiálne výsledky eurovolieb na Slovensku ukazujú, že voľby vyhralo Progresívne Slovensko (PS), ktoré získalo 27,81 percenta hlasov. Do Európskeho parlamentu sa ešte dostali Smer-SD (24,76 percenta), Republika (12,53 percenta), Hlas-SD (7,18 percenta) a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) s 7,14 percentami.
ROZDELENIE MANDÁTOV
Z týchto výsledkov vyplýva, že PS bude mať v Bruseli šesť poslancov, Smer-SD päť, Republika dvoch a Hlas-SD a KDH po jednom zástupcovi. Progresívne Slovensko budú zastupovať Ľudovít Ódor, Ľubica Karvašová, Martin Hojsík, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Michal Wiezik a Lucia Yar. Do Bruselu sa naopak nedostali SaS, ktorá získala 4,92 percenta hlasov, Demokrati s 4,68 percenta a ďalšie menšie strany vrátane SNS a Kotlebovcov – ĽSNS.
Výsledky voľby podľa denníkov N, SME a Štandard vychádzajú z neoficiálnych údajov, pri ktorých sa stále čaká na potvrdenie Štatistickým úradom. Podľa grafu Denníka N dosiahlo PS 27,8 percenta hlasov a Smer-SD 24,8 percenta. S veľkým odstupom je tretia Republika so ziskom 12,5 percenta, Hlas-SD a KDH získali zhodne 7,2 percenta hlasov. Denník SME informuje o podobných číslach s miernymi odchýlkami: PS 27,82 percenta, Smer-SD 24,76 percenta, Republika 12,53 percenta, Hlas-SD 7,18 percenta a KDH 7,15 percenta. Denník Štandard uvádza rovnaký počet mandátov pre jednotlivé strany a zdôrazňuje, že PS získa šesť mandátov, Smer-SD päť, Republika dva a po jednom mandáte Hlas-SD a KDH.
Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár vo výsledku vidí dôsledok silnej antikampane zo strany PS. „Bola tu silná antikampaň, ktorá bola mätúca a vyvolávala strach, hovorila o tom, že naše členstvo v Európskej únii je ohrozené a oni udržia Slovensko v EÚ, čo rozhodne nie je ich kompetencia. Otvárali niečo, čo vôbec nie je témou, pretože strana Smer-SD je tá, ktorá významným spôsobom ukotvila členstvo Slovenska v EÚ,“ uviedol Blanár v relácii RTVS O 5 minút 12. Blanár ďalej skonštatoval, že podľa neoficiálnych výsledkov eurovolieb to vyzerá, že väčšina opozície zostane mimo Európskeho parlamentu. „Európska únia je na križovatke a bude veľmi záležať na tom, ako bude vyskladaný Európsky parlament. Bude to mať vplyv na mnohé oblasti, jednou z nich je aj vojna na Ukrajine,“ poukázal Blanár.
Dodal, že Smer-SD už pred voľbami svojim voličom komunikoval, že všetci tí, ktorí sú na kandidátke, sú pripravení aj nastúpiť do Európskeho parlamentu. Podľa neoficiálnych výsledkov eurovolieb vyhralo Progresívne Slovensko so ziskom 27,81 percenta hlasov, druhý je Smer-SD so ziskom 24,76 percenta hlasov. Blanár kritizoval aj spôsob, akým PS viedlo svoju kampaň, tvrdiac, že „Progresívne Slovensko použilo najsilnejšiu možnú antikampaň, ktorá bola založená na strašení a vyvolávaní obáv, čo je pre našu politickú kultúru veľmi škodlivé.“ Podľa Blanára bola táto taktika účinná, ale nefér a poškodila demokratický proces. Napriek tomu však verí, že Smer-SD bude v Európskom parlamente silným hlasom pre Slovensko.
STRAŠIL SMER, TVRDÍ KRÚPA
Na obvinenia zo strašenia reagoval poslanec Juraj Krúpa (SaS), ktorý uviedol, že Smer-SD strašil v kampani troma záchodmi, 72 rodmi, progresívnym extrémizmom, Bruselom, ktorý nám diktuje nejakú ideológiu a tiež tým, že prídeme o právo veta. Zároveň poukázal na to, že na reálny vplyv poslancov v Európskom parlamente je nutné, aby boli členmi niektorej z frakcií a poslanci Smeru-SD a Hlasu-SD nie sú v žiadnej frakcii. „Sú nezaradení, sedia tam a poberajú plat, čiže svojím spôsobom sa tu bavíme o stratenom hlase,“ povedal Krúpa. Krúpu teší vyššia účasť v eurovoľbách, no mrzí ho výsledok SaS. „Mrzí ma, že SaS chýbalo niekoľko hlasov, aby sme získali päť percent a získali jeden mandát. K výsledku si potom sadneme a vyhodnotíme ho,“ reagoval na neoficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu, podľa ktorých strana získala 4,92 percenta hlasov a tým pádom sa do europarlamentu nedostala.
Líder eurokandidátky SaS Richard Sulík berie zodpovednosť za výsledok na seba. „Podľa neoficiálnych výsledkov volieb nás od získania mandátu delila ani nie desatina percenta hlasov. Osobne ma mrzí, že nám chýbalo len pár hlasov. Výsledok beriem ako líder kandidátky na seba, keďže sa nám napriek plnej podpore strany nepodarilo získať mandát,“ uviedol Sulík.
Zároveň sa poďakoval všetkým voličom za hlasy, taktiež členom SaS a vedeniu strany. „Novému predsedovi želám, aby stranu viedol úspešnejšie a v parlamentných voľbách dosiahla solídny výsledok,“ dodal Sulík s tým, že bude pokračovať v mandáte poslanca Národnej rady SR. Sulík tiež uviedol, že výsledky volieb sú pre stranu výzvou, aby prehodnotila svoju stratégiu a zlepšila svoju komunikáciu s voličmi. „Musíme sa pozrieť na to, kde sme urobili chyby a čo môžeme urobiť lepšie. Verím, že sa nám podarí získať späť dôveru voličov a vrátiť sa na politickú scénu silnejší,“ dodal Sulík.
SPOKOJNÍ PROGRESÍVCI
Progresívne Slovensko v reakcii na úspech poďakovalo voličom. „Neoficiálne výsledky hovoria, že sa nám podarilo uspieť. Spoločne sme dokázali získať najsilnejší mandát pre proeurópske Slovensko. Vážime si vašu dôveru, naložíme s ňou zodpovedne,“ reaguje na neoficiálne výsledky eurovolieb líder eurokandidátky Ľudovít Ódor. Opozičné hnutie bude mať v Bruseli šiestich poslancov. Sú nimi Ľudovít Ódor, Ľubica Karvašová, Martin Hojsík, Veronika Cifrová Ostrihoňová, Michal Wiezik a Lucia Yar. Fotku týchto šiestich kandidátov zverejnilo PS na Facebooku.
„Prvé neoficiálne správy pôsobia nádejne. Zdá sa, že voliči, ktorým záleží na proeurópskom Slovensku, zodpovedne prišli voliť,“ napísal líder hnutia Michal Šimečka. Šimečka vyjadril radosť z výsledkov a zdôraznil, že úspech PS je dôkazom rastúcej podpory pre proeurópsku politiku na Slovensku. „Je to pre nás obrovská zodpovednosť a zároveň veľká príležitosť ukázať, že Slovensko môže byť silným a dôveryhodným partnerom v Európskej únii. Ďakujeme všetkým voličom za ich podporu a sľubujeme, že budeme pracovať na tom, aby sme splnili ich očakávania,“ dodal Šimečka.
OFICIÁLNE VÝSLEDKY BUDÚ V NEDEĽU O 23:00
Podľa neoficiálnych výsledkov dosiahla volebná účasť 34,38 percenta, čo je najviac v histórii eurovolieb na Slovensku. Posledné voľby v roku 2019 mali účasť 22,74 percenta. Oficiálne výsledky oznámi Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán po ukončení hlasovania vo všetkých štátoch Európskej únie, čo sa očakáva dnes po 23:00. Voľby na Slovensku skončili 9. júna o 1:00 v noci, keď sa zatvorila posledná volebná miestnosť v obci Palárikovo. V Palárikove bolo hlasovanie prerušené kvôli nálezu bieleho prášku, ale v ostatných okrskoch prebehlo hlasovanie štandardne.
(md, sita, ma)