Novelu Peter a Lucia stvárnili študenti k výročiu ukončenia prvej svetovej vojny (FOTO)
Pedagógovia a študenti stredných škôl Prešovského samosprávneho kraja priniesli na veľkú scénu Divadla Jonáša Záborského v Prešove adaptáciu novely Romaina Rollanda Peter a Lucia. Predstavenie, ktoré premiérovo odohrali v piatok (10. 11.) v troch organizovaných vystúpeniach, predstavuje novodobé posolstvo mladých proti vojne.
Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, v divadelnom predstavení s podtitulom Mladí proti vojne! sa zhostili réžie, scenára a jednotlivých úloh, ako aj kostýmov či technického zabezpečenia, pedagógovia a žiaci stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti prešovskej krajskej samosprávy.
“Vojny tu nechceme a musíme ich zastaviť…”
„Naši žiaci pod vedením svojich mentorov – učiteľov, nám už pred štyrmi rokmi počas predstavenia “Nežná” k 30. výročiu Nežnej revolúcie ukázali, že je dôležité, aby sa šíril ich odkaz k udalostiam, ktoré hýbu Slovenskom a svetom a aby sme načúvali ich hlasu a názorom. Tentoraz siahli po osvedčenej klasike Romaina Rollanda, a to práve v čase 105. výročia ukončenia 1. svetovej vojny a zároveň v čase, keď je téma mieru, ľudskosti a pochopenia stále veľmi aktuálna. Hra Peter a Lucia je zrkadlom doby, ktorú žijeme a v kontexte konfliktu na Ukrajine je mementom všetkých vlád, spoločenstiev, národov a ľudí, aj tých mladých, že vojny tu nechceme a musíme ich zastaviť,“ poznamenal Ján Furman, vedúci vedúci odboru školstva PSK, pod gesciou ktorého sa predstavenie pripravovalo.
Hru stvárnili mladí študenti aj pedagógovia
Do projektu spracovania známeho tragického príbehu lásky dvoch mladých ľudí, odohrávajúceho sa v Paríži v posledný rok svetovej vojny (1918), sa zapojilo osem župných stredných škôl. Účinkovala v ňom celkovo dvadsiatka mladých hercov – študentov, ale aj pedagógovia.
„Povedali sme si, že toto dielo musí uzrieť svetlo sveta, pretože aj keď je svet krutý, nenávistný a plný vojny, toto dielo má v sebe predsa len nehu, veľa krásy a lásky. Študentov sme si vyberali podľa toho, že chceli, sú zodpovední a majú odvahu. Odvaha je dôležitejšia ako talent. Všetci naši študenti, ktorých sme tu vybrali, sú neskúsení v herectve, predtým neúčinkovali v žiadnych divadlách. Sú to deti vybrané zo školských lavíc,“ poznamenala režisérka Tatiana Husárová, ktorá je pedagogičkou zo Strednej zdravotníckej školy v Poprade.
Predstavenie sú ochotní zahrať aj v iných mestách
V rámci súťaže medzi umeleckými školami vznikol aj návrh víťazného plagátu k predstaveniu. Najlepších dvanásť námetov na plagáty sa pritom stalo súčasťou výstavy inštalovanej vo vestibule DJZ v Prešove. Verejnosti tu bude sprístupnená počas dvoch týždňov a následne sa presunú na úrad prešovskej župy.
Pedagógovia a žiaci stredných škôl PSK navštívia s predstavením Peter a Lucia aj ďalšie mestá kraja. „Máme krásne ohlasy, záujem bol veľký. Predstavenie sme ochotní zahrať aj v každom inom meste, kde bude záujem,“ dodala Husárová s tým, že hru plánujú predstaviť tak žiakom stredných, ako aj základných škôl.
Zdroj: (SITA, ks)
Galéria
Odporúčané články
Do evidencie pamätihodností mesta Prešov pribudnú dve nové pamiatky. Podľa schváleného návrhu, ktorý na svojom dnešnom rokovaní schválili prešovskí mestskí poslanci, sa nimi stali hrob s náhrobníkom biskupa Jozefa Gaganca na mestskom cintoríne a tiež vojnový cintorín z prvej svetovej vojny v Prešove.
Mesto Prešov sa dnes 20. novembra pripája k ďalším ôsmim slovenským mestám, ktoré pri príležitosti osláv Svetového dňa detí osvetlia svoje historické budovy, aby pripomenuli záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Mesto Prešov pristúpilo od začiatku novembra k plošnému zvýšeniu platov opatrovateliek. Platy takmer 80-ke opatrovateliek stúpli o 15 až 20 percent. Nové platové dekréty si prevzali v stredu 20. novembra na Mestskom úrade v Prešove.