Predseda vlády FICO má za sebou kontrolné CT, Beňová si sypala popol na hlavu
Premiér Robert Fico (59), ktorý bol postrelený v stredu 15. mája v Handlovej atentátnikom Jurajom C., je naďalej vo vážnom, no zlepšujúcom sa stave.
PREMIÉR ZOSTÁVA V BANSKEJ BYSTRICI
Ako informovala Fakultná nemocnica F. D. Roosvelta v Banskej Bystrici, Fico už absolvoval dve operácie: „Klinicky sa zlepšuje, komunikuje, zápalové parametre pomaly klesajú. Pán premiér zostáva naďalej v našej starostlivosti.“
V utorok ráno podstúpil premiér kontrolné CT vyšetrenie brušnej dutiny. Je pri vedomí a komunikuje. Aj o tomto informovala na sociálnej sieti nemocnica: „Zároveň sú realizované ďalšie úkony smerujúce k zlepšeniu jeho zdravotného stavu. Pacient je naďalej pri vedomí a komunikuje.“ Atentátnik, 71-ročný muž, bol vzatý do vyšetrovacej väzby Špecializovaným trestným súdom. V prípade dokázania viny mu hrozí 25 rokov basy až doživotie.
V ten istý deň zároveň Národná rada SR odsúdila útok na premiéra Roberta Fica v Handlovej a vyzvala na nešírenie nenávisti. Parlament jednomyseľne schválil uznesenie predložené skupinou koaličných poslancov. „NR SR so zdesením a hlbokým znepokojením prijala správu o atentáte na predsedu vlády SR Roberta Fica, ktorý bol zjavne spáchaný z politických motívov a zaslúži si to najostrejšie odsúdenie. Principiálne odmieta násilie, osobitne násilie, ktoré atentátnik zjavne spáchal iba preto, že má iný politický postoj, aký prezentuje vláda SR,“ uvádza sa v uznesení.
REŠPEKT VOČI VOLEBNÝM VÝSLEDKOM
Parlament vyzval všetky politické subjekty, mimovládny sektor, médiá, ústavných činiteľov a verejne činné osoby na rešpektovanie volebných výsledkov a nešírenie nenávisti voči legitímnej demokratickej vláde. Apeloval na zmierňovanie napätia v spoločnosti a zastavenie nenávistnej rétoriky. Poslanci zdôraznili, že úloha kritických novinárov je nezastupiteľná v zdravej spoločnosti, no ich práca musí byť založená na faktoch, nie na šírení nenávisti. „Ľudia nesmú byť terčom nenávisti kvôli svojim politickým názorom, pretože pluralita, diverzita a rešpekt k inému názoru sú základom každej slobodnej a demokratickej spoločnosti,“ píše sa v materiáli. Návrh sa v parlamente prijal jednomyseľne, ZA bolo všetkých 130 prítomných poslancov.
Situáciu v krajine okomentovala aj europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová, ktorá si nepriamo sypala popol na hlavu. Vo svojom príspevku reagovala na zrušenie okrúhleho stola, ktorý zvolala prezidentka Zuzana Čaputová a jej nástupca Peter Pellegrini.