Na Solivare už nebude parkovanie taký problém. Vybudujú tu takmer 50 miest (FOTO)
Takmer 50 nových parkovacích miest pribudne na prešovskom sídlisku Solivar. Parkoviská pribudnú na Lesníckej ulici medzi štyrmi vnútroblokmi, kde ľudia doteraz parkovali iba na nespevnených plochách. Zhotoviteľom prác sa po verejnej súťaži stala spoločnosť CBR s.r.o. Sabinov, ktorá už prevzala stavenisko.
Mesto do výstavby investuje viac ako 95-tisíc eur s DPH. Zhotoviteľ má ukončenie prác naplánované do konca septembra.
Ako informoval hovorca mesta Prešov Michal Hudák, k bytovkám na Lesníckej ulici na Solivare, postaveným ešte v roku 1968, nebolo parkovisko dobudované. Počas najbližšieho polroka však vo vnútrobloku má pribudnúť 46 nových parkovacích miest.
„Historicky to bude prvýkrát, čo budú mať obyvatelia týchto bytoviek možnosť zaparkovať svoje auto rovno pred bytovkou na riadnych, vybudovaných parkoviskách. V 60-tych rokoch bolo áut citeľne menej ako na cestách, tak aj na parkoviskách, no v súčasnosti sú už takéto plochy nevyhnutnosťou. Prvé miesta na zaparkovanie sa tu mestu podarilo zrealizovať pre jednu zo štyroch bytoviek pred štyrmi rokmi ešte v prvej etape projektu. Teraz pokračujeme a dopĺňame parkoviská pred všetky vnútrobloky na Lesníckej ulici,“ uviedol primátor mesta Prešov František Oľha.
V rámci projektu sa mesto podľa Hudáka snažilo dosiahnuť kompromis pri nevyhnutnom výrube stromov, ktoré tvoria neodmysliteľnú časť tejto obytnej zóny. „Po komunikácii s odborom životného prostredia, odbornou verejnosťou a dendrológmi boli viaceré parkovacie miesta z projektového zámeru vynechané, aby došlo k zachovaniu pôvodnej zelene, o ktorej ochranu sa zasadzovali aj obyvatelia bytoviek,“ dodal hovorca mesta.
Galéria
Zdroj: SITA (ks)
Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Prešov začína realizovať školenia pre vodičov trolejbusov s vlastnými inštruktormi, priamo v domácich priestoroch. 15.6.2026 dopravca úspešne odštartoval prvý kurz zameraný na vedenie dráhových vozidiel, ktorými sú v prešovských podmienkach práve trolejbusy.
Mesto Prešov dostalo ako prvá samospráva na Slovensku finančnú pokutu za nedôstojné zaobchádzanie s vojnovým hrobom. Dôvodom je opakované umiestňovanie stánkov s občerstvením a alkoholom v areáli Pamätníka vojakom Sovietskej armády. Na prípad, o ktorom dnes (8. júna) informujú na tlačovej konferencii Ochrancovia pamätníkov osloboditeľov, upozornili samotní aktivisti. Tí od primátora žiadajú, aby sankciu zaplatil z vlastného vrecka.
S príchodom blížiacich sa letných prázdnin sa v Prešove už tradične začína nová sezóna na letných kúpaliskách na Delni, na Sídlisku III a na Solivare. S prešovskou MHD sa cestujúci dostanú na všetky tri miesta pohodlne a bezpečne, pričom im odpadnú aj starosti s parkovaním. DPMP opäť pripravil prehľad liniek MHD, ktoré cestujúci bežne využívajú na dochádzanie do práce, do školy či na nákupy, avšak počas letných mesiacov ponúkajú aj jednoduchý spôsob prepravy na kúpaliská.


